Oliwa z oliwek czy olej rzepakowy?

Olej rzepakowy

Jak już wcześniej wspominaliśmy, z ogromną przyjemnością przyłączamy się do akcji propagowania oleju rzepakowego jako doskonałej alternatywy (a przynajmiej uzupełnienia czy urozmaicenia) w naszej codziennej diecie. 🙂 Przypominamy o trwającym konkursie dla czytelników – do wygrania bardzo atrakcyjne nagrody – szczegóły tutaj: https://ugotujmyto.pl/pokochaj-olej-rzepakowy-super-konkurs-super-nagrody/.

A na zachętę – porównanie oleju rzepakowego z oliwą z oliwek – tekst pochodzi z portalu pokochajolejrzepakowy.pl.

Zapraszamy 🙂

Oliwa z oliwek czy olej rzepakowy?

Oliwa z oliwek uważana jest powszechnie za tłuszcz najwyższej jakości. Produkt ten jest podstawowym składnikiem prozdrowotnej i zalecanej szczególnie w profilaktyce chorób serca diecie śródziemnomorskiej, co wpływa na postrzeganie oliwy z oliwek jako ważnego elementu zbilansowanej diety. Oliwa z oliwek jest niewątpliwie wartościowym produktem, jednak wnikliwa analiza składu innych tłuszczów roślinnych pod kątem ich wartości odżywczych, wskazuje na przewagę innych olejów takich jak olej rzepakowy. Dlatego jest często rekomendowany jako zamiennik oliwy w środkowej i północnej Europie.

Bogate źródło deficytowego Omega-3

Tłuszcze roślinne są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, z których najbardziej cenne są Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe Omega-6 i Omega-3. W naszej diecie deficytowym składnikiem są kwasy Omega-3, dlatego w przypadku mieszkańców naszej szerokości geograficznej nacisk kładzie się na zwiększenie spożycia produktów, będących bogatym źródłem tych składników. Do takich produktów należy olej rzepakowy, który wyróżnia się największą zawartością kwasów tłuszczowych Omega-3 spośród tłuszczów roślinnych (10-krotnie większą niż w przypadku oliwy z oliwek).

Optymalny skład kwasów tłuszczowych

Olej rzepakowy cechuje się nie tylko dużą zawartością wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3, ale także idealną z punktu widzenia potrzeb żywieniowych proporcją tych składników, tj. 2:1. Ten optymalny stosunek kwasów tłuszczowych jest charakterystyczny dla diety śródziemnomorskiej, która zakłada ograniczenie spożycia kwasów Omega-6 przy jednoczesnym zwiększeniu stężenia Omega-3. W przypadku oliwy z oliwek, z racji dużo mniejszej niż w przypadku oleju rzepakowego zawartości kwasów Omega-3, stosunek kwasów tłuszczowych nie jest już tak korzystny, gdyż wynosi 9:1.

Olej rzepakowy

Przewaga oleju rzepakowego uwidacznia się także w zakresie niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Składniki te oddziałują negatywnie na organizm, zwiększając ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego. Olej rzepakowy wyróżnia się najmniejszą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych spośród wszystkich tłuszczów roślinnych. Wyjątkiem nie pozostaje tutaj oliwa z oliwek, która cechuje się dwukrotnie większą zawartością niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych niż ma to miejsce w przypadku oleju rzepakowego.

Przewaga „oliwy Północy”

Ze względu na wysoką, najbardziej zbliżoną do oliwy z oliwek zawartość kwasu oleinowego, olej rzepakowy bywa nazywany „oliwą Północy”. To określenie poza przypisaniem olejowi rzepakowemu równej wartości co oliwie z oliwek, akcentuje lepsze dostosowanie właściwości polskiego surowca do warunków naszej szerokości geograficznej (większa zawartość deficytowych kwasów Omega-3).

Z analizy składu poszczególnych tłuszczów roślinnych wynika, że to olej rzepakowy jest produktem o najkorzystniejszych z punktu widzenia potrzeb żywieniowych człowieka właściwościach. Optymalna proporcja NNKT, najniższa zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, a także wysoka, zbliżona do oliwy z oliwek, zawartość kwasu oleinowego, przesądzają o przewadze oleju rzepakowego nad innymi tłuszczami roślinnymi.

 

Źródło: http://pokochajolejrzepakowy.pl/oliwa-z-oliwek-czy-olej-rzepakowy/