Szarlotka tatrzańska

Szarlotka tatrzanska

Szarlotka tatrzańska to chyba najlepsza szarlotka jaką do tej pory jadłam! Zdecydowanie! Nawet Małżonek, który za szarlotkami nie przepada, był zachwycony. Szarlotka jest tak krucha że aż sypka, a do tego zachwyca grubą warstwą jabłek. Najważniejsze w tej szarlotce jest użycie odpowiedniej odmiany jabłek!!! Muszą być to odmiany szarlotkowe jak : w UK: Cox, Russet, Golden Delicious a w Polsce szara reneta czy koksa. Jabłka muszą być z tych szarlotkowych -twardych odmian, żeby w czasie pieczenia nie rozpadły się, ale zachowały ładny kształt. Szarlotka nie jest słodka ale mi właśnie taka smakuje :)! Zapraszam Was na tę tatrzańską szarlotkę, bo to jest zdecydowanie niebo w gębie :)!

Szarlotka tatrzańska

Składniki:

  • 500g mąki krupczatki
  • 250g margaryny (lub masła)
  • 90g cukru pudru
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany 18%

Masa jabłkowa:

  • 3 kg jabłek odmiany szara reneta (w UK: Russet apple) lub koksa (cox’s apples)
  • 3 łyżki cukru pudru (u mnie jeden cukier waniliowy)
  • 2 łyżeczki cynamonu (u mnie jeszcze szczypta goździków mielonych)

1. Margaryna, żółtka i śmietana powinny być schłodzone. Wszystkie składniki na ciasto posiekać a następnie zagnieść szybko ciasto. 2/3 ciasta wyłożyć na blachę wielkości 22×30 cm wyłożoną papierem do pieczenia. Dobrze jest rozwałkować ciasto między dwoma kawałkami folii albo zwyczajnie wykleić blachę. Wstawić blachę z ciastem na godzinę do lodówki. Pozostałą część ciasta włożyć do woreczka i schować do zamrażarki.

przygotowanie szarlotki przygotowanie szarlotki przygotowanie szarlotki przygotowanie szarlotki

2. Jabłka obrać i usunąć gniazda nasienne. Następnie poszatkować na cieniutkie plasterki za pomocą melaksera lub zwykłej tarki. Dodałam do nich trochę soku z cytryny ale i tak ściemniały. Do posiekanych jabłek dodać cukier puder, cynamon i goździki. Bardzo delikatnie wymieszać.

przygotowanie szarlotki

3. Na schłodzone ciasto wyłożyć jabłka i delikatnie wyrównać. (Ja najpierw podpiekłam spód około 20 min a potem dodatkowo wysypałam na wierzch kilka łyżek mielonych migdałów, żeby w razie konieczności wchłonęły sok z jabłek.) Na wierzch zetrzeć resztę ciasta z zamrażarki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na 60-80 minut aż wierzch się zrumieni. Jeśli za szybko się rumieni można przykryć go folią. Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem 🙂

przygotowanie szarlotki przygotowanie szarlotki przygotowanie szarlotki przygotowanie szarlotki przygotowanie szarlotki

Smacznego 🙂

Szarlotka tatrzanska Szarlotka tatrzanska

Źródło: http://www.chillibite.pl/2009/10/szarlotka-tatrzanska.html