Pane Ibleo – Chleb z pszenicy durum

Chleb z pszenicy durum

Kolejne wspólne pieczenie za nami… Po raz kolejny Amber  zaprosiła nas do wspólnego pieczenia chleba, tym razem był to tradycyjny włoski chleb z pszenicy durum (semoliny), wybrany przez Łucję, a pochodzący z bloga www.myitaliansmorgasbord.com.

Zdjęcia chleba mnie zachwyciły i zabrałam się do pracy… Niestety coś po drodze poszło nie tak… Za pierwszym razem zrobiłam chleb tylko z samej semoliny bez żadnych dodatków… praktycznie w podanym czasie chleb nic nie urósł… ponieważ było już bardzo późno, to go zostawiłam na noc, ale rano już do niczego się nie nadawał 🙁

Podeszłam do sprawy drugi raz…. użyłam zakwasu pszennego (bardzo aktywnego) i proporcji 50/30/20 jak w propozycji Amber. Zaglądając do Renaty próbowałam robić wszystko krok po kroku… ale ciasto jakoś nie chciało mi tak urosnąć…. Chlebki jak najbardziej nadawały się do jedzenia, ale były trochę ciężkie z bardzo twardą skórką…

Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć co też się Wam upiekło :)! Pozdrawiam i dziękuję za wspólny czas!

Pane Ibleo – Chleb z pszenicy durum

Składniki:

  • 200 g (100% hydracji) zakwasu pszennego, dokarmionego i bardzo aktywnego
  • 1 kg mąki z pszenicy durum (u mnie 50% pszenicy durum, 30% bardzo drobnej bialej kaszy manny, 20% mąki chlebowej)
  • 500-550 g wody
  • 3 łyżeczki soli morskiej

Ten przepis nie nadaje się do wyrabiania w mikserze – trzeba będzie wyrabiać ręcznie.Początkowo będzie to trochę trudne lecz ostatecznie ciasto stanie się bardziej miękkie i jedwabiste w dotyku.

Przesiać mąkę bezpośrednio na stolnicę, zrobić wgłębienie w środku „górki” mąki, umieścić w nim zakwas i stopniowo dodawać wodę do zakwasu. Mieszać, aż zakwas się lekko rozrzedzi. Dodawać wodę równocześnie zagarniając mąkę do środka zakwasu. Dalej wyrabiać dolewając resztę wody i sól aż wszystkie składniki połączą się w jednolitą masę.

Wyrabiać tak długo aż ciasto będzie gładkie i miękkie. Zajęło mi trochę czasu, z krótkimi przerwami. Nie ma potrzeby się spieszyć. Jeśli ciasto jest nadal niejednolite i suche, dodać więcej wody i tyle mąki, aby uzyskać gładkie ciasto o konsystencji ciasta plasta. Na tym etapie ciasto jest jedwabiste i przyjemne w użyciu.

Rozpłaszczyć ciasto rękoma i złożyć na trzy. Obrócić o 90 stopni i złożyć na 3, Czynność tę powtórzyć 3 razy. Przykryć ciasto i pozwolić mu odpocząć 30 minut i ponownie spłaszczać i składać 4 razy.

Przygotowanie chleba z pszenicy durum

Przykryć i wstawić do lodówki na noc.

Rano wyjąć przykryte ciasto na 30-60 minut tak by osiągnęło temperaturę otoczenia.

Wyłożyć ciasto na oprószoną mąką stolnicę i podzielić je na 3 lub 6 sztuk. Podzieliłam moje na 6.

Przygotowanie chleba z pszenicy durum Przygotowanie chleba z pszenicy durum Przygotowanie chleba z pszenicy durum Przygotowanie chleba z pszenicy durum Przygotowanie chleba z pszenicy durum

Uformować grube wałeczki z zaokrąglonymi końcami, podobnie jak na zdjęciach u góry i zrobić ręką jak najgłębsze podłużne wgłębienia uważając by nie przerwać ciasta na pół.

Złożyć ciasto wzdłuż wgłębień, odwrócić spodem do góry, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 1,5-2 godzin.

Nagrzać piekarnik do 250 C z płaskim naczyniem na spodzie dla pary.

Po wyrośnięciu delikatnie odwrócić chleby spodem do góry, naciąć zgodnie ze zdjęciem lub według własnego uznania. Ja nacięłam wielokrotnie co 1,5 cm średnicy tak, jak kroi się chleb, tylko nie do końca. Zrobiłam również małe cięcia na przeciwnych stronach ogonków. Wygiąć końce nie uszkadzając nacięć. Musiałam ponownie naciąć niektóre z nich po wygięciu.

Chleb wsunąć do piekarnika i natychmiast wlać szklankę wrzątku. Piec z parą przez 10minut, następnie piec przez kolejne 15-20 minut w niższej temperaturze (w moim przypadku do 200 ° C) uważając by chleb nie zanadto się zrumienił.
Wystudzić na kratce.

Smacznego 🙂

Wpis zgłoszony do listy wypieków “Na zakwasie i na drożdżach

Chleb z pszenicy durum